Oprawa i uszlachetnienia

25.06.2020

Oprawa i uszlachetnienia

Praktycznie każde wydanie, czy publikacja powinna być w jakiś sposób oprawiona. Rodzaj oprawy jest oczywiście zależny od tego, jakie będzie przeznaczenie danej pozycji, a także od budżetu wydawcy i oczekiwań klienta. Książka, która ma trafić do masowego odbiorcy jest wykonana najczęściej w oprawie miękkiej klejonej, jeżeli jednak grono odbiorców jest bardziej węższe, można pokusić się o wydanie publikacji w oprawie twardej. Podobnie sprawa wygląda przy drukach reklamowych, broszurach i katalogach. Jeżeli katalog ma trafić do kluczowego klienta, warto, aby wyglądał ekskluzywnie, może też być spersonalizowany, w takim przypadku doskonale się sprawdzi oprawa klejona lub spiralowana. Natomiast broszura reklamowa, która jest dokładana do zakupionego towaru i jest tylko bezpłatnym dodatkiem może być wykonana w formie oprawy zeszytowej.

Oprawa miękka klejona

Najpopularniejsza forma oprawy książek. Dzięki niskim kosztom wytworzenia doskonale nadaje się do masowej produkcji. Książki takie charakteryzują się dużą dowolnością przygotowania składu. Strony kolorowe mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, a dodatkowo można użyć kilku rodzajów papierów. Okładkę można zadrukować również od strony wewnętrznej, jednak ze względu na klejenie, należy zrobić tzw. wybranie w obszarze grzbietu. Okładka książki może być również wzbogacona o skrzydełka, które oprócz dodatkowej przestrzeni na treści mogą pełnić funkcję zakładki. Te formę oprawy stosuje się najczęściej przy druku powieści, podręczników, publikacji naukowych, a także katalogów. Książki w oprawie miękkiej można wycenić oraz zamówić na stronie https://druk-24h.com.pl/produkt/ksiazki/ksiazka-klejona-oprawa-miekka



Oprawa miękka szyto-klejona

Podobna w przygotowaniu, lecz nieco droższa forma oprawy książek. Jest bardziej wytrzymała od zwykłej oprawy klejonej, pozwala na otworzenie książki praktycznie na płasko bez ryzyka złamania grzbietu. Okładka jest przygotowywana tak samo, jak w zwykłej oprawie klejonej, może być ona zadrukowana od wewnątrz oraz posiadać skrzydełka. Blok książki jest przygotowany podobnie, jak w przypadku książki w oprawie twardej, można zastosować w nim kolorystykę mieszaną, ale w większości przypadków jest się ograniczonym do jednego rodzaju papieru w całej publikacji. Ta forma oprawy jest najczęściej spotykana w publikacjach naukowych, podręcznikach i książkach okolicznościowych drukowanych na papierach o większej gramaturze.



Oprawa twarda szyto-klejona

Najbardziej elegancka forma oprawy występująca na rynku. Książka przygotowana w ten sposób jest bardzo wytrzymała dzięki twardej, tekturowej okładce z okleiną. Oklejkę można zadrukować w pełnym kolorze lub zastosować np. skórę lub tkaninę. Do tego typu książek można również zastosować obwolutę, która dodatkowo podnosi walory estetyczne publikacji oraz umożliwia personalizację każdego egzemplarza. Wyklejka pozwala na dodatkowe wzbogacenie zawartości książki, można na niej wydrukować np. mapy, do których czytelnik może odnieść się w dowolnym momencie. Grzbiet książki może być prosty lub zaokrąglony, jednakże przy książkach o grubości do 10 mm najczęściej stosuje się grzbiet prosty. Oprawa twarda najlepiej sprawdza się przy książkach prezentowych, albumach, książkach okolicznościowych oraz publikacjach naukowych.

Oprawa zeszytowa (zszywki)

Jest to idealna forma oprawy do publikacji o niewielkiej objętości z ograniczonym budżetem. Oprawy zeszytowe lub tzw. szyte drutem należą do jednych z najtańszych. W zależności papieru użytego do druku wnętrza, maksymalna objętość takiej publikacji wynosi 72-92 strony. Okładka może być zadrukowana dwustronnie, aby podnieść jej trwałość można ją dodatkowo uszlachetnić folią. Oprócz zwykłych zszywek pracę można zszyć zszywkami z oczkiem (euro zszywki), dzięki którym gotowa publikację można wpiąć np. do segregatora. Oprawa zeszytowa, dzięki wygodzie użytkowania, doskonale sprawdza się do folderów, kolorowanek, menu czy instrukcji.



Oprawa spiralna (spiralowana)

Spirala sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wygody użytkowania. Każda kartka jest osobnym elementem całości połączonym spiralą w dowolnym kolorze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wyrwać dowolną kartę bez ryzyka uszkodzenia całości, jest to niezwykle przydatne przy różnych notesach czy cennikach. Takie publikacje można przygotować z okładką na początku i końcu, tylko z jednej strony lub całkowicie bez okładki. Oprawa spiralowana doskonale się również nadaje do kalendarzy oraz katalogów ofertowych, nie trzeba za każdym razem kartkować całości, aktualna strona zawsze będzie widoczna na wierzchu.



Uszlachetnienia

Co tydzień na rynku wydawniczym pojawiają się dziesiątki, jak nie setki nowych tytułów. Przy tak dużej ilości pozycji klient wpierw zwraca uwagę na okładkę publikacji i tutaj w grę wchodzą uszlachetnienia okładki. W naszej ofercie posiadamy wiele opcji uszlachetnienia dostępnych w zależności od rodzaju publikacji. Okładkę książki standardowo zabezpiecza się folią – błyszczącą, matową lub soft touch – w przypadku wykorzystania tych dwóch ostatnich, okładkę można dodatkowo wzbogacić lakierem UV oraz złoceniem (lub odpowiednim innym metalicznym kolorem), a także wykonać tłoczenie. W przypadku okładek katalogów bardzo popularną formą uszlachetnienia jest połączenie folii matowej oraz lakieru UV. Niemniej jednak nawet sama folia błyszcząca jest też dobrym rozwiązaniem, nie tylko podnosi walory estetyczne pracy, ale również zwiększa jej żywotność i odporność na uszkodzenia.




Powered by MasterApps